Євроатлантична інтеграція: мапа реформ для України

Євроатлантична інтеграція: мапа реформ для України Світлана Панаіотіді, заступниця міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України

Ще в травні цього року Президент затвердив Річну національну програму під егідою Комісії Україна – НАТО на 2020 рік. Цей документ спрямований на планомірну реалізацію стратегічного курсу держави, що закріплений в Конституції, курсу на Євроатлантичну інтеграцію. Великим драйвером для прискорення цього курсу виступає Мінекономіки: починаючи від проведеного вперше за роки незалежності Огляду оборонно-промислового комплексу  до використання всіх можливих інструментів співпраці з НАТО для пошуку ефективних рішень у сфері економічної безпеки.  

Проте головним завданням на сьогодні є реформування сектору безпеки і оборони, у тому числі, оборонно-промислового комплексу. Огляд ОПК показав, що державні підприємства ОПК потребують докорінної трансформації та підтримки з боку держави, переходу до корпоративної моделі управління та розробки механізмів залучення інвестицій у галузь. Успішне виконання завдань Річної національної програми під егідою Комісії Україна-НАТО сприятиме досягненню Україною критеріїв членства в Альянсі. Про прогрес у цьому напрямку мова піде далі. 

Технічне переоснащення та реконструкція виробничих потужностей підприємств ОПК

Науковий потенціал країни дозволяє розробляти та забезпечувати виробництво сучасних зразків озброєння та військової техніки, приміром,  проекти “Нептун” чи “Вільха”. Але для забезпечення виробничого потенціалу потрібне  відповідне фінансування. На сьогодні технічне переоснащення здійснюються відповідно до завдань та заходів двох програм – “Державної цільової програми реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу на період до 2021 року” та “Державної цільової програми створення та освоєння виробництва боєприпасів та продукції спеціальної хімії на період до 2021 року”. Ми в Мінекономіки працюємо над актуалізацією зазначених програм на період до 2024 року, з урахуванням інших завдань у цій сфері, визначених Президентом України у цьому році. Крім цього, у нас триває робота з підготовки пропозицій до проекту Стратегії військово-технічного співробітництва для початку освоєння серійного виробництва новітніх зразків високотехнологічного озброєння та військової техніки. Також, ми підготували проект Стратегії розвитку оборонно-промислового комплексу України на 2021-2025 роки, оскільки після затвердження Стратегії національної безпеки України мають бути оновлені всі стратегічні документи. 

Розробка відповідних законопроектів 

Ми працюємо над виключенням з чинного законодавства неефективних та обтяжливих норм державного контролю. Для виконання пріоритетних завдань РНП-2020 Міністерство розробило три важливі законопроекти. Вони спрямовані на відмову від системи тотального обтяжливого контролю за всіма суб’єктами господарської діяльності, удосконалення засад державного нагляду та уніфікацію процедури здійснення заходів державного контрол. Крім того вони мають на меті усунути обмеження для учасників ДК “Укроборонпром” щодо створення спільних підприємств за участю іноземних учасників для реалізації міжнародних проектів (останній вже подано на розгляд Кабінету Міністрів України). 

Консультації з НАТО

В інтересах держави Мінекономіки активно залучає консультативно-дорадчу допомогу від НАТО. З цією метою ще до закінчення 2020 року ми плануємо провести низку важливих заходів. Вони мали відбутися офф-лайн, але ситуація з коронавірусом внесла свої корективи. Так, у жовтні 2020 року відбудеться онлайн-семінар на підтримку постачання та реєстрації підприємств ОПК в Каталозі з виробництва оборонної продукції. У грудні в Києві має відбутися п’ятий щорічний Семінар з розвитку оборонної промисловості України за участю експертів НАТО. 

Основними завданнями таких консультацій є обговорення механізмів імплементації рекомендацій за результатами Огляду оборонно-промислового комплексу України з урахуванням актуальних воєнно-політичних загроз і викликів; питання управління життєвим циклом озброєння та військової техніки, застосування комплексного підходу до якості військової продукції на всіх стадіях життєвого циклу, а також перспективних напрямків співпраці підприємств ОПК із різними структурами НАТО; розвитку політики, що сприяє взаємовигідній співпраці між оборонною промисловістю та збройними силами.

Річна національна програма — це в першу чергу, та насамперед, наша внутрішня робота над удосконаленням та трансформаціями.