18.05.2016

Розвиток молочарських кооперативів триває

І буде робота на селі!

Дуже помічним для сімейних ферм став проект «Розвиток молочарських кооперативів», який було започатковано 2010 року в 5 областях України: Херсонській, Запорізькій, Полтавській, Миколаївській та Дніпропетровській.

Організаторами цього проекту стали Міжнародний благодійний фонд «Добробут громад» у співпраці з компанією «Данон» за підтримки «Данон Екосистем Фонду» (Франція), «Хейфер Інтернешенл» (США), Міністерства закордонних справ, міжнародної торгівлі і розвитку Канади (DFATD), неурядової організації SOCODEVI (Канада), місцевих партнерів — Запорізького інформаційно-консультаційного центру «Агро-Таврія» та ДОГО «Сільськогосподарська консультаційна служба» (СКС).

Із серпня 2013 року розпочалася третя фаза проекту, яка триватиме до липня 2016 року. Серед планів на цей період — створити в обраних регіонах сталу конкурентоспроможну систему постачання молока власниками особистих селянських господарств, які об’єднані в СОК. Окрім того, заплановано перетворити перспективні домогосподарства на міні-ферми сімейного типу, покращивши професійні знання, навички, ефективність та життєстійкість як сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, так і їх членів.

Перший — пішов!

Нещодавно було відкрито сімейну молочну ферму у Великолепетиському районі Херсонської області на базі сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу (СОК) «Селена».

До речі, СОК «Селена», який очолює Сергій Чижун, було створено ще 2011 року. За час свого існування кооператив значно розвинувся, збільшивши збір молока з 800 кг до 5500 кг на добу. Зібране молоко охолоджується у молокоблоці, розташованому в с. Миколаївка Великолепетиського району Херсонської області. Звідти молоко транспортують на переробку на завод «Данон Дніпро» (м. Херсон).

Першими сімейними фермерами стала родина Чупринів із с. Рубанівка, котра співпрацює з кооперативом «Селена» понад два роки. У 2012 році господар розпочав будівництво корівника, який планували на 8 місць. Однак власними силами Павло Чуприн зміг завершити будівництво лише частини корівника на 4 місця.

Після того, як Павло Чуприн погодився взяти участь у проекті з розвитку молочних міні-ферм сімейного типу, йому допомогли фахівці проекту розробити план реконструкції існуючого корівника, щоб він відповідав усім нормам та вимогам комфортного утримання тварин (8 місць), гарантував максимальну продуктивність корів, а також створював комфортні умови праці для господарів. Далі було проведено реконструкцію будівлі та безповоротно надано обладнання на суму 4 тис. доларів США (доїльне обладнання, поїлки, система освітлення з автоматичним регулятором включення/виключення, система вентиляції, гумові коврики, електропастух) та 2 племінні високопродуктивні нетелі голштинської породи.

Одержавши 2 нетелі у подарунок, сімейна ферма Чупринів наразі має 5 голів худоби та за умовами договору зобов’язалася передати перший приплід жіночої статі іншій родині, що є членом кооперативу. Серед планів господаря — поступово збільшити кількість корів до 8 голів.

За словами менеджера проектів «Данон» із закупівлі молока Анатолія Шатковського, як до початку роботи, так і після члени сімейної ферми також отримують постійну консультаційну підтримку спеціалістів «Данон» з управління фермою та з підвищення продуктивності корів. Завдяки правильному управлінню, покращенню умов утримання корів та обладнанню, одержаному в рамках проекту, продуктивність поголів’я на сімейній фермі зросте на 15-20 %. Загалом до липня 2015 року у Великолепетиському районі заплановано відкрити ще 3-4 реконструйовані сімейні ферми та 1 ферму, побудовану «з нуля».

Ще більше якісного молока!

Протягом жовтня представникам проекту «Розвиток молочарських кооперативів» вдалося відкрити три перші сімейні молочні ферми в Запорізькій області на базі сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК) «Балківський плюс» (с. Світле, Токмацький район) та «Жовтневе» (с. Жовтневе, Токмацький район).

Три родини отримали допомогу від фахівців проекту. Так, родина Псьол, що здає молоко в СОК «Жовтневе» з березня 2013 року реконструювала корівник на шість голів. На сьогодні сім’я утримує свої чотири корови й одержала в рамках проекту дві нетелі (обидві вже розтелились). Майже одночасно з родиною Псьол почали будувати корівник і їх земляки — родина Федан, яка теж з 2013 року здає молоко в СОК «Жовтневе». У родини Федан дещо більший корівник — на сім голів. Хоча наразі сім’я має чотири свої корови та одержала в рамках проекту дві нетелі.

Родина Долі, що проживає в с. Остриківка та здає молоко до іншого кооперативу «Балківський плюс», почала переробляти свій корівник на шість голів на початку літа 2014 року.

Починаючи з листопада 2014 року, три сімейні молочні ферми будуть забезпечувати СОКи «Жовтневе» та «Балківський плюс» додатковими обсягами високоякісного молока: в середньому кооперативи щодня збиратимуть на 200 кг молока більше. Переробку молока здійснюватимуть на молокозаводі ТОВ «Данон Дніпро» у м. Херсон, що входить до Групи компаній «Данон» в Україні.