18.05.2016

Методичні рекомендацій щодо створення молочарського кооперативу

           Потроху сільське населення розуміє, що молочарські кооперативи дають реальні перспективи для збільшення прибутку. Головний аргумент — позитивний досвід громад, які наважилися на цей відповідальний крок. Держава передбачає механізми підтримки для селян, які вирішили об’єднатися таким чином. В окремих випадках сприяти цьому процесу беруться великі молокопереробні підприємства, які в свою чергу зацікавлені в отриманні продукції напряму від виробника та у високій її якості. Однак безперечним залишається важливий чинник — ініціатива у створенні кооперативів повинна йти знизу, людей має гуртувати бажання до спільної дії.

       Умови створення та діяльності кооперативу

       Заснування кооперативу починається з організації діяльності ініціативної групи чисельністю не менш як три особи. Зазвичай ці люди беруть на себе тягар організаційної роботи в об’єднанні.

       Загальні ознаки:

— кооператив створюють його засновники на добровільних засадах;

— засновниками кооперативу можуть бути громадяни України та юридичні особи, зареєстровані в Україні;

— рішення про створення кооперативу приймається його установчими зборами;

— чисельність членів кооперативу не може бути меншою, ніж три особи.

        10 кроків до молочарської кооперації:

Крок 1. Назва кооперативу, яку слід погодити з реєстраційним органом. Консультації з цього питання надають державні реєстратори. Вони ж допоможуть зарезервувати назву для внесення у засновницькі документи.

Крок 2. Установчі збори сільсь­когосподар­ського кооперативу. На них обговорюють питання створення, затверджують перелік засновників та обирають голову, визначають відповідального за реєстрацію. Результатом таких зборів має бути протокол.

Крок 3. Візит до нотаріуса, який засвідчить підписи засновників у статуті та копію протоколу установчих зборів.

Крок 4. Подання заяви до державного реєстраційного органу, який також окреслить перелік документів, який повинні надати засновники. За умов, якщо всі папери подані і до них немає претензій, свідоцтво про державну реєстрацію кооперативу повинні видати протягом трьох днів з часу звернення.

Крок 5. Ще один візит до нотаріуса для засвідчення двох копій статуту. Ці документи  необхідні для відкриття розрахункового рахунку та при постановці на облік в державну податкову інспекцію. Крім того, треба засвідчити 8 копій свідоцтв про державну реєстрацію для подання в різні інстанції.

Крок 6. Зареєструвати кооператив в обласному управлінні статистики. Там же пояснять, які документи необхідні для процесу реєстрації.

Крок 7. Зерєструвати кооператив у Державній податковій інспекції та фондах (пенсійний, фонд тимчасової втрати працездатності, фонд страхування від нещасних випадків, а також у службі зайнятості).

Крок 8.  Виготовлення печатки.

Крок 9Відкриття банківського рахунку. В обраному банку на запит засновників кооперативу нададуть довідку про перелік необхідних документів.

Крок 10. Розробити та прийняти на зборах Правила внутрішньогосподарської діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу.

        До кого звернутися за порадою?

        У Роздільнянському районі консультації активістам, які вирішили заснувати молочарські кооперативи, надає відділ агропромислового комплексу райдержадміністрації (тел: 04853-3-14-94).

        Однак перешкодою на шляху заснування кооперативів нерідко стає фінансове питання – обладнання, лабораторія, холодильники коштують кількасот тисяч гривень. Вихід консультанти вбачають у співпраці громади із переробниками. Основним питання є допомога людям з облаштуванням пункту збору молока. Тому є резон звертатися з пропозиціями до місцевих підприємств. Проект впроваджується Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» у співпраці з компанією «Данон» за підтримки низки інших міжнародних організацій.