21.09.2021

«ЧОМУ Я МАЮ ПОДАВАТИ ОДНОРАЗОВУ (СПЕЦІАЛЬНУ) ДОБРОВІЛЬНУ ДЕКЛАРАЦІЮ?»


 

До Роздільнянської ДПІ звернувся громадянин з приводу отримання роз`яснень, оскільки при зверненні для посвідчення нотаріусом правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення, нотаріус запропонував спочатку легалізувати грошові кошти, шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України.

 

Чому так і з чим пов`язана така вимога.

     З 1 липня 2021 року почали працювати норми законодавства про ринок землі. Для реалізації  їх на практиці уряд прийняв ряд нормативних актів. Так одним з них є Постанова Кабінету міністрів України від 16 червня 2021 року №637 «Про затвердження Порядку здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України»  (далі- Порядок).

Цей Порядок визначає процедуру проведення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним статтею 130 Земельного кодексу України, з метою недопущення набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення фізичними та юридичними особами, яким відповідно до законодавства заборонено набувати таке право.

 

Згідно з  Порядком, до процедури посвідчення нотаріусом правочину про відчуження земельної ділянки сільськогосподарського призначення проводиться перевірка щодо дотримання вимог, встановлених Земельним кодексом до набувача права власності.

 

Одним з питань перевірки є  перевірка  джерел походження коштів набувача або інших активів у разі набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення за відплатними договорами.

 

Джерелами походження коштів для набуття у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення можуть бути: заробітна плата (грошове забезпечення); гонорари та інші виплати згідно з цивільно-правовими правочинами; дохід від підприємницької або незалежної професійної діяльності; дохід від відчуження майна; дивіденди; проценти; роялті; страхові виплати; виграші (призи) в азартні ігри, виграші (призи) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора; призи (виграші) у грошовій формі, одержані за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях; благодійна допомога; пенсія; спадщина; подарунки; кошти, отримані в позику (кредит); набуття права на знахідку або скарб; інші джерела, не заборонені законом.

 

 Документами, що підтверджують джерела походження коштів громадян,  які не є суб`єктами господарювання фізичними/юридичними особами, не відносяться до осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи органа місцевого самоуправління, є в т.ч. декларація про майновий стан та доходи чи інші підтверджуючі документи.

 

Якщо суб`єкт-набувач права власності на земельну ділянку с/г призначення не має підтвердження джерел походження грошових коштів, стане у нагоді, запропонована урядом, так звана «Податкова амністія- 2021».

 

 Нагадаємо,  що з 1 вересня 2021 року розпочалось одноразове (спеціальне) добровільне декларування громадянами України активів (розміщених на території України та/або за її межами), які належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.  Причому,  чинне законодавство не вимагає вказувати  джерело походження активів.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування відбувається шляхом подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації до Державної податкової служби України через приватну частину Електронного кабінету у розділі «Одноразова (спеціальна) добровільна декларація».

Сплата  самостійно розрахованого  (відповідно до визначеного активу) збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування здійснюється декларантом протягом 30 календарних днів з дати подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.

У  разі несплати або сплати в неповному обсязі суми збору з одноразового (спеціального) добровільного декларування, зазначеної в одноразовій (спеціальній) добровільній декларації, у встановлений цим підрозділом строк одноразова (спеціальна) добровільна декларація вважається неподаною та на декларанта не поширюються передбачені цим підрозділом державні гарантії та звільнення від відповідальності.

Особи, що сплатили усі потрібні збори будуть звільнені від відповідальності за порушення податкового та валютного законодавства. А відомості з одноразових добровільних декларацій не будуть розголошуватись без відповідного судового рішення.

Після проведення декларування та сплати  самостійно визначених податкових зобов`язань, «легалізовані» активи та кошти можуть бути використані при набутті права власності на земельну ділянку с/г призначення.   

Роздільнянська ДПІ постійно інформує щодо особливостей проведення кампанії з декларування.

Проте, кожен може самостійно ознайомитись з  детальною інформацією за адресою http://tax.gov.ua/baneryi/odnorazove-dobrovilne-deklaruvannya.

Роздільнянська ДПІ