25.02.2020

Безпечне проведення робіт з застосуванням пестицидів і агрохімікатів на медоносних культурах.

   Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах,  приводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур.

У минулому 2019 році в суспільстві велике занепокоєння викликали випадки масової загибелі бджіл, внаслідок порушень сільгоспвиробниками регламентів застосування засобів захисту рослин.    Згідно зі ст.37 Закону України «Про бджільництво»,   всі фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин,  зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через сучасні засоби масової інформації  попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані  10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється точна дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

     Згідно статті 13 Закону України «Про бджільництво»  пасіка підлягає  реєстрації  за  місцем  проживання  фізичної особи  або  за  місцезнаходженням пасіки,  у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних,  міських  радах . Власники пасік повинні обов’язково і своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при перевозках.

     Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні в 2016 році», доповненням до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні в 2018р.» та інструкціям з безпечного застосування пестицидів, які затверджені постановами Міністерства охорони здоров’я та іншими організаціями.

    Роботи з пестицидами слід проводити у вечірні (18–22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою,  при цьому пасіки необхідно вивести не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати бджолині сім’ї  на термін до п’яти діб у залежності від внесеного препарату.    У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.

     Враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння, або після цвітіння (у ранкові та вечірні години). 

   Дозволяється проведення обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), але не порушуючи зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні – 500 м, при штанговому – 300 м. Обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту. Після отримання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

     Відповідно до статті 38 Закону України «Про бджільництво» порушення законодавства в галузі бджільництва тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність несуть особи винні у не попередженні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин, а також у порушенні технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, що призвело до погіршення умов у ареалах розселення бджіл.

 

Державний фітосанітарний інспектор                                             Бойко В.П.

М.т. 099 37 49 754