24.09.2018

До уваги майбутніх пенсіонерів, керівників підприємств, підприємців

(Про наслідки заборгованості по єдиному соціальному внеску або страхових внесках)

Старість підкрадається непомітно: у швидкому темпі трудової діяльності, вирішенні побутових проблем, турботах про дітей, молода людина забуває про прийдешню старість, коли, часто єдиним джерелом існування стає пенсія.

            Про особливості зарахування стажу при призначенні пенсії неодноразово згадувалось фахівцями Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Завдяки проведеній інформаційно-роз’яснювальній роботі управлінням досягається дві цілі – підвищення обізнаності жителів району з питань зарахування до стажу періодів роботи у тому числі і підприємницької діяльності та наповнення бюджету Пенсійного фонду.

            Не зважаючи на те, що з 1 жовтня 2013 року адміністрування єдиного соціального внеску здійснюється підрозділами Державної фіскальної служби, питання суми та своєчасності сплати єдиного соціального внеску  завжди стоїть у порядку денному роботи Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України. Йдеться, насамперед, про розмір майбутньої пенсії кожного працюючого у тому числі і приватних підприємців, оскільки він залежить від стажу роботи і від того, яку заробітну плату отримувала особа. Для нарахування хоча б мінімальної пенсії, на даний час,  треба мати страховий стаж - 25 років.

            На сьогодні кожен підприємець повинен сплачувати єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ) в розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством. Мінімальна заробітна плата в Україні на даний час становить 3723 грн. Таким чином, підприємець повинен здійснювати щомісячну сплату ЄСВ в розмірі 819,06 грн., що є мінімальним страховим внеском. В разі несплати цієї суми йому щомісячно буде нараховуватися борг в розмірі цього мінімального страхового внеску.

            Більшість підприємців сумлінно сплачують ЄСВ, однак є й багато таких підприємців, які відмовляються сплачувати цей внесок.

            За даними головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області станом на 01.08.2018 по Роздільнянському району 9 підприємців мають заборгованість по ЄСВ більше 30,0 тис. грн., 15 підприємців мають заборгованість більше 20,0 тис. грн., 36 підприємців мають заборгованість більше 10,0 тис. грн. Це свідчить про те, що вищевказані підприємці втрачають не місяці, а роки страхового стажу.

            Багато підприємців зробили припинення підприємницької діяльності, сплатили борг по недоїмці – весь або частково, і не провівши ліквідацію через Державного реєстратора свого підприємництва, вважають, що вони його ліквідували. Наголошуємо: припинення підприємницької діяльності – це ще не ліквідація підприємництва. Пропонуємо таким підприємцям повністю погасити свій борг  по ЄСВ та страхових внесках, і тільки після цього  звернутися до Державного реєстратора про ліквідацію підприємництва.

В протилежному випадку, така ситуація призводить до втрати страхового стажу, необхідного для нарахування пенсії при досягненні пенсійного віку або на випадок втрати працездатності (інвалідності). Теж саме стосується заробітної плати найманих працівників. Справа в тому, що тільки при отриманні офіційно оформленої заробітної плати не менше законодавчо встановленого мінімального розміру та сплаті страхувальником (роботодавцем) внесків до Пенсійного фонду, найманим працівникам буде зараховано стаж за цілий місяць. Погоджуючись на оплату 0,5 ставки мінімальної заробітної плати, ви зменшуєте свій стаж рівно на половину, а повністю отримуючи заробітну плату в «конверті», зовсім позбавляєте себе страхового стажу.

            Для того, щоб уникнути даної ситуації при оформленні пенсії у майбутньому необхідно про це подбати сьогодні, тому ще раз доводимо до відома осіб, яким не байдуже їхнє соціальне забезпечення при виході на пенсію. Для того, щоб Вам було зараховано повний місяць до загального страхового стажу необхідно при працевлаштуванні погоджуватись на заробітну плату не менше мінімальної встановленої законодавством, з якої в обов’язковому порядку повинен бути сплачений єдиний соціальний внесок в розмірі 22 % від мінімальної заробітної плати тобто, на даний час,  в сумі 819,06 грн. Тільки у випадку виконання даної умови та при своєчасній сплаті внесків до бюджету Пенсійного фонду України до загального страхового стажу при обчисленні пенсії буде зараховано повний місяць роботи.

            Якщо Вас цікавить, чи сплатив роботодавець страхові внески до 01.01.2011, звертайтесь до спеціалістів Роздільнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності, 7 (приміщення колишнього банку «Україна»), каб.№14 (тел. 3-23-79), або можна за допомогою інформаційного кіоску, який розташований у фойє управління, дізнатись, за який розмір заробітної плати та суму страхових внесків прозвітував за Вас ваш роботодавець, адже ці дані будуть використані для призначення вашої пенсії.

Якщо Вас цікавить, чи сплатив роботодавець єдиний соціальний внесок, звертайтесь до спеціалістів Роздільнянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області за адресою: м. Роздільна, вул. Європейська, 37, каб. № 6 (тел. 3-28-61) дізнатись, за який розмір заробітної плати та суму страхових внесків прозвітував за Вас ваш роботодавець, адже ці дані будуть використані для призначення вашої пенсії.

Для уникнення неочікуваних ситуацій щодо стажу роботи при виході на пенсію, необхідно про це подбати сьогодні.

 

М. М. Сиротюк, заступник начальника фінансово-економічного відділу –

заступник головного бухгалтера Роздільнянського об’єднаного управління Одеської області