19.01.2018

Кір

Кір - захворювання вірусної етіології, що супроводжується симптомами інтоксикації, катаром верхніх дихальних шляхів і плямисто-папульозним  висипом на шкірі.

Серед відомих інфекційних хвороб кір - одна з найбільш заразних.

Джерело інфекції - хвора людина, яка заразна для оточуючих з кінця інкубаційного періоду і протягом 3 днів після появи висипки (при ускладненнях до 10 днів). Передається тільки повітряно-краплинним шляхом.

Інкубаційний період, тобто час від зараження (контакту з хворим) до появи перших симптомів, триває 7-14 днів, зазвичай близько 10 діб. Перший симптом - підвищення температури;  приблизно через 12 год відзначаються виражені почервоніння і роздратування слизової оболонки очей;  розвивається світлобоязнь; до кінця першої доби з'являються ознаки катарального запалення слизових верхніх  дихальних шляхів (нежить, саднення в горлі, кашель). Приблизно через 2-4 дні після перших симптомів хвороби на слизовій оболонці щік (навпроти корінних зубів) виникають дрібні, з макове зерно, білуваті висипання (плями Коплика). Через 1-2 дні (3-5-й день хвороби) раптово з'являється висип, спочатку  за вухами і на обличчі,  потім швидко поширюється нижче - на    шию, тіло і кінцівки. Дрібні рожеві плями висипки швидко збільшуються в розмірах, набувають неправильну форму, іноді зливаються. У період максимального висипання, через 2-3 дні після появи висипу, температура може підніматися до 40,5 °. Висипання зберігається 4-7 днів, а потім поступово зникає в тому ж порядку, як і з'являється. На місці висипу залишаються ділянки коричнюватої пігментації, яка тримається 7-10 днів.

Хворий на кір найбільш заразний від 11-го до 16-го дня після інфікування, тобто з першого дня підвищення температури до 4-5-го дня шкірних висипань.

Хворого на кір ізолюють на 5 днів з моменту появи висипу, а при наявності ускладнень - на 10 днів.

Прогноз кору, яка протікає в неускладненому вигляді, в більшості випадків сприятливий. Однак підступність даної хвороби полягає якраз в тому, що вона призводить до тяжких наслідків. З огляду на ступінь ускладнень, можливих при захворюванні, є резон провести профілактичну вакцинацію, яка допоможе уникнути захворювання. На сьогоднішній день вакцина від даного захворювання входить в програму обов'язкової вакцинації багатьох країн світу. Тим більше специфічного лікування кору немає. Тому найважливіше попередити захворювання. Наш район забезпечений вакциною проти кору в достатній кількості.  

Хороші результати дає пасивна імунізація (введення специфічного гамма-глобуліну): антитіла повністю пригнічують інфекцію або полегшують перебіг хвороби. Тому імунноглобулін повинен бути введений як можна швидше після контакту з хворим (тобто відразу після можливого зараження).  Дітей дошкільного віку, які не хворіли на кір і не щеплених, що контактували з хворим, ізолюють на 17 днів, якщо в осередку проведена активна імунізація, а при введенні імуноглобуліну - на 21 день. Школярі старше 7 років карантину не підлягають, так само як щеплені що перехворіли на кір діти молодшого віку.

Лікар-інфекціоніст

КЗ «Роздільнянська ЦРЛ»                                             Антонюк С.С.