23.01.2017

Безпека на льоду в зимовий період

Як тільки настає зима, більшість дітей, та й деякі дорослі з нетерпінням чекають, коли на водоймах замерзне лід. Це, звичайно, хороша можливість покататися на ковзанах, зайнятися зимовою риболовлею, але не варто забувати про безпеку на льоду в цей період. З головними правилами ми і познайомимося в нашій статті.

 З настанням морозної погоди не варто розраховувати на миттєве покриття водойм льодом. Це процес тривалий і залежить від багатьох факторів. Починається він, як правило, з листопада і триває до самого Нового року. Все залежить від погодних умов, які щороку бувають різними. При низькій температурі вночі лід формується, але під променями сонця вдень починає ставати пористим від води, яка крізь нього просочується. При цьому товщина може бути вже пристойною, але надійним його назвати не можна, тому важливо дотримуватися заходів безпеки на льоду. Зазвичай замерзання водойм відбувається неоднаково по всій площі, насамперед промерзання починається на мілководді, по берегах, а потім вже лід сковує середину. На різних водоймах цей процес протікає з різною швидкістю, наприклад, на річках лід утворюється повільніше, тому що цьому процесу заважає рух води. Навіть на одному водоймищі в різних його частинах лід може бути неоднаковою товщини.

 Збереження життя на льоду  

 Практично щороку трапляються ситуації, коли найбільш нетерплячі любителі зимової риболовлі або катання на ковзанах потрапляють в небезпечне становище, опиняючись в крижаній воді. І все тому, що не береться до уваги товщина льоду. Таким любителям насамперед треба вивчити заходи безпеки на льоду в зимовий період, а тільки потім відправлятися на водойму. Найголовніше правило: не впевнений в міцності льоду - не наступай на нього. Часом людина починає розуміти свою помилку, вже опинившись на тонкому льоду, в цьому випадку треба постаратися по своїх слідах повернутися обережно назад. Ускладнює оцінку міцності льоду сніг, який лежить зверху. Пересуваючись, можна і не побачити, що пішли тріщини, але ось хрест не почути неможливо, тому при його появі варто припинити пересування і повернутися назад. Не допоможе ніяка техніка безпеки на льоду, якщо він має недостатню товщину. Крижаний покрив повинен витримувати навантаження, яка на нього буде діяти. Щоб одна людина благополучно перейшов замерзлу водойму, товщина льоду на шляху проходження повинна бути не менше 7 сантиметрів. Влаштовувати каток можна тільки в разі, якщо товщина шару становить близько 12 сантиметрів. Переправлятися групою можна тільки по льоду з товщиною 15 сантиметрів. А рух автомобілів буде безпечним при товщині не менше 30 сантиметрів. Навіть якщо ви впевнені, що водойма добре замерз, заходи безпеки на льоду в зимовий період не будуть зайвими. Фахівці навіть за зовнішнім виглядом льоду можуть визначити його надійність. Більш небезпечним, а, значить, тонким вважається лід жовтуватого або матово-білого кольору. Найчастіше він має пористу структуру, тому надійним його вважати не можна. Необхідно знати: якщо кілька днів температура не опускається нижче нуля градусів, міцність знижується на 25%. Найбільш тонким лід буває навіть в морозну погоду близько заростей очерету, чагарників або дерев, які ростуть по берегах. Особливу обережність треба дотримуватися біля ополонок - вони можуть стати зовсім непомітними, якщо їх трохи припорошив снігом.

 

Як переконатися в надійності льоду  

 

Дізнатися, міцний лід чи ні, завжди можна, тільки ступивши на нього. Якщо після декількох кроків видно невеликі радіальні тріщини і чується легкий хрускіт, то ходити в принципі по ньому можна, але дотримуючися безпеки поведінки на льоду. Перевіряти міцність льоду, стрибаючи по ньому або тупаючи ногами, зовсім необачливо. Якщо після перевірки виявилася виступає зверху льоду вода, в цьому місці краще не переходити. Безпека на тонкому льоду повинна бути понад усе. Ніколи не можна передбачити, в якому місці можна провалитися в крижану воду. Краще для запобігання нещасного випадку повернутися назад, обережно ступаючи по своїх же слідах і високо не піднімаючи ноги. У разі появи сильного тріску краще пересуватися поповзом.

   Правила поведінки на льоду

 У зимовий період обов`язково необхідно дотримуватися безпеку на льоду. Для цього необхідно дотримуватися наступних правил: Не можна відправлятися на лід в вночі, в сильний туман, сніг або дощ. У разі необхідності переходу на інший берег краще скористатися льодовими переправами. Перевіряти міцність льоду ударами по ньому ногою не можна, краще для цього скористатися палицею. У разі появи навіть невеликої кількості води вже можна сказати, що лід тонкий і не підходить для катання або прогулянок по ньому. Якщо терміново необхідно перейти по льоду на інший берег, краще скористатися вже прокладеними стежками, а, якщо таких немає - продумати маршрут більш ретельно. У разі групового пересування краще йти, дотримуючись відстані один від одного не менше 5 метрів. Найзручніше переходити водойму на лижах, тільки кріплення без застібки, щоб при найменшій небезпеці можна було швидко їх скинути. Якщо за спиною є ноша, її краще розташувати на одному плечі, щоб при небезпеки можна було легко від неї звільнитися. Завжди, вирушаючи на замерзлу водойму, необхідно брати з собою міцну мотузку з петлею і вантажем, щоб в разі необхідності можна було кинути для надання допомоги. Часто порушується безпека взимку на льоду особами в стані алкогольного сп`яніння. В такому стані неможливо адекватно відреагувати на небезпеку, а там і до трагедії рукою подати. Часом бажання покататися на ковзанах на новоутвореному льоду, пограти в хокей сильніше, ніж почуття небезпеки, тому і трапляються непередбачувані ситуації. Безпека на льоду особливо важлива для дітей, які чекають зиму з нетерпінням.

  Правила поведінки на льоду для дітей

 Більшість дітей з великим нетерпінням чекають зиму, щоб вдосталь накататися на санках, ковзанах, пограти в хокей, тому дуже часто малюки нехтують усіма правилами безпеки. На батьках лежить велика відповідальність за здоров`я і збереження життя дитини, тому вони зобов`язані розповісти дітям про безпеку на льоду в зимовий період. Не можна відпускати дітей самих на замерзлі водойми. Обов`язково треба переконатися, що лід має товщину не менше 7 сантиметрів. Якщо передбачаються колективні ігри на льоду, товщина крижаного покриву повинна бути близько 12 сантиметрів. Дітям треба пояснити, що, пересуваючись по льоду сумнівною товщини, необхідно йти один за одним і не ближче, ніж 5 метрів один від одного. Не можна наступати на лід, якщо він покритий снігом, можна легко наштовхнутися на ополонці. Забороняйте дітям ходити на водойми з настанням весняного тепла. Лід швидко починає танути, особливо по берегах, навколо кущів і очерету. Не можна стрибати на відокремилась крижину, вона має неприємну властивість легко перевертатися, тому в лічені хвилини можна опинитися у воді. Якщо все-таки лід не втримав і тріснув, і дитина опинилася у воді, то треба знати, як діяти в такій ситуації. Якщо дитина була не одна, а з компанією друзів, то в разі небезпеки хтось повинен швидко відправитися за допомогою, а решта вжити всіх заходів для порятунку свого товариша, тільки постаратися самим не скласти йому компанію. Безпека на воді, на льоду вивчається в школах на уроках, перед кожними канікулами класні керівники обов`язково проводять відповідний інструктаж.

 Перша допомога на льоду

 Опинитися в крижаній воді в зимовий час може кожен, тому необхідно знати, як надати допомогу своєму товаришеві. Ось основні рекомендації: Пересуватися в сторону того, хто провалився,  необхідно тільки повзком. Протягувати краще не руку товаришеві, а шарф, палицю або інші підручні засоби, щоб самому не опинитися поруч з ним. Після того, як один зачепився за протягнутий йому предмет, необхідно обережно тягнути його на лід, але при цьому не робити різких рухів. Після благополучного вилучення треба надати допомогу, яка полягає в зігріванні потерпілого і його перевдяганні в сухий одяг. Дуже важливо, щоб товариші не розгубилися в такій ситуації і замість того, щоб розбігтися в різні боки, надали своєму другові допомогу.

    Що робити, якщо ви провалилися під лід

 Часто трапляються ситуації, коли людина вирушає на самоті на замерзлу водойму і трапляється трагедія: під снігом, що випав не помічено ополонка, і ось вже крижана вода відкриває свої обійми. Що робити в такому випадку? Ось алгоритм дій: Найголовніше, дотримуватися самовладання і не панікувати, чіпляючись за кромку льоду. Це не допоможе, а тільки буде вимотувати сили. З першої секунди необхідно намагатися вибратися на поверхню льоду, прийнявши при цьому горизонтальне положення. Якщо течія затягує під лід, необхідно упертися щосили в кромку і голосно кликати на допомогу. При пересуванні рюкзак повинен знаходитися на одному плечі, при провалювання під лід його можна буде легко скинути і звільнити руки для порятунку. Безпека на льоду повинна бути завжди на першому місці, ні за яких умов не можна втрачати пильності. Вибралися на берег: що далі? Найголовніше після звільнення з крижаного полону - швидше зігрітися, тому необхідно якомога швидше дістатися до теплого приміщення. Якщо ви далеко від будинку, можна скористатися гостинністю жителів сусіднього селища. У разі знаходження зовсім далеко від населених пунктів необхідно завжди мати в рюкзаку комплект сухого одягу, яка може вас врятувати в такій ситуації. На другому етапі важливо зігріти себе зсередини, а в цьому випадку вже без гарячого пиття не обійтися, тому доведеться якомога швидше вирушати додому, бажано бігом.

Хоч би яка була погода в зимовий день, не варто ризикувати і відправлятися на водойму в самоті. Особливо небезпечно це робити з настанням перших весняних днів, коли лід починає підтавати, стає пухким і неміцним.

 Поведінка на водоймах в осінньо-зимовий період

 Для запобігання нещасних випадків на водоймах взимку і пізньою осінню необхідно дотримуватися деяких правил поведінки. Вони досить прості, але можуть врятувати людське життя: Не треба поспішати з появою першого крижаного покриву відправлятися на водойму. Лід стає надійним тільки з приходом стійких низьких температур. Досить небезпечно спускатися на лід в незнайомих місцях, особливо у відлигу. Краще не переходити водойму в місцях з великим шаром снігу, під ним товщина льоду завжди менше, ніж на відкритому місці. Не варто ризикувати своїм життям, вирушаючи на лід у нічний час доби, та ще й на самоті. Грати в спортивні зимові ігри краще на спеціально обладнаних катках, щоб бути впевненим у надійності льоду. Небезпечно використовувати під час весняних паводків лід для переправи. Дотримання цих простих правил може врятувати життя.

 Рекомендації для любителів зимової риболовлі

 Досить часто можна бачити рибалок, які сидять на льоду з вудочкою, а навколо проталини і ополонки, особливо ранньою весною і під час відлиг. Бажання спіймати гарну рибку змушує знехтувати небезпеки, а даремно. Відомо багато випадків, коли рятувальникам доводилося звільняти горе-рибалок з крижаного полону. А щоб цього не сталося, все-то і треба - дотримуватися деяких правил: Для зимової риболовлі треба вибирати знайомий водойму і ті місця, де глибина не перевищує зріст людини. Вміти розпізнавати небезпечний і безпечний лід. Дотримуватися обережності при спуску з берега на лід, в цих місцях він може бути слабким. Не варто робити кілька ополонок поруч. Також небажано сідати великою групою на маленькій ділянці льоду. Якщо в процесі пробивання лунки з неї починає бити фонтаном вода, це означає, що місце небезпечне і не підходить для безпечної риболовлі. З собою необхідно мати гострі предмети, які можна було б використовувати для порятунку в разі трагедії. Тільки при дотриманні цих нескладних правил можна бути впевненим, що зимова риболовля закінчиться благополучно.