03.05.2019

Строкова служба – міфи та реальність

З першого квітня  юнаки призовного віку з нашого району викликаються до районної призовної комісії. Ті, кого визнають придатним за станом здоров’я та морально-діловими якостями і не матиме відстрочки – будуть призвані на строкову службу. І, звичайно, юнаки призовного віку разом з їхніми батьками стурбовані з цього приводу. Найчастіше приводом для страху стають міфи, яким на жаль, вірить наше суспільство. Найпоширенішими є кілька: солдати голі-босі-нещасні, змусять підписати контракт і відправлять в зону операції об’єднаних сил (АТО), не піду до війська, бо не хочу дурно згаяти час.

Спробуємо розвінчати подібні закиди у бік українського війська та проінформувати про реалії строкової служби в сучасній українській армії.

Найстрашнішим кошмаром батьків призовника є міф про голих-босих-голодних строковиків. Це неправда, бо сьогодні строковики перебувають на повному державному утриманні, розміщуються в казармах, забезпечуються новою якісною військовою формою одягу, щоденним триразовим гарячим харчуванням. Вже зараз у військових частинах відбувається зміна порядку харчування військовослужбовців і перехід на стандарти НАТО, яка має закінчитися у цьому році. Суттєво змінюється меню харчування, і замість 45 найменувань продуктів, якими раніше годували військових, тепер у меню майже 400. Відтепер на вибір військовослужбовців представлено різноманітний асортимент страв, замість перловки - тушковане м'ясо та запечена риба, замість квашеної капусти - олів'є та грецький салат, а ще овочі, фрукти, кисломолочні продукти з нового, значно розширеного Каталогу продуктів. В їдальні військовослужбовець зможе обирати на власний смак щось із двох-трьох запропонованих перших і других страв, асортименту салатів, фруктів і тістечок.

За останній час повністю змінилося і речове забезпечення військовослужбовців. Нині в армії триває відродження речового забезпечення, запроваджено нові норми забезпечення і строки носіння військового обмундирування. Створено «бойовий єдиний комплект», до якого входять десятки найменувань предметів одягу та спорядження, розробляються нові елементи та типи військового одягу. Сучасного строковика вже не здивуєш різними типами берців (зимовими, літніми, демісезонними), якісною тканиною для польової форми одягу чи такими, ще донедавна, екзотичними речами, як то: термобізизна, трекінгові шкарпетки, бойові сорочки, польові панами, вітро-вологозахистні та флісові куртки, рюкзаки, розвантажувальні системи з кріпленнями «моллі» та багато іншого.

Хоч військовослужбовець строкової служби знаходиться на повному державному забезпеченні, йому все ж виплачується щомісяця 154 - 245 грн. (залежно від звання та посади) на додаткові особисті потреби. Крім цього строковику гарантовані і інші виплати:

- військовослужбовці, які призиваються на строкову військову службу, отримують одноразову грошову допомогу в розмірі двох прожиткових мінімумів (наразі це 3706 грн.);

- при звільненні в запас їм також виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів (від 1232 – до 1960 грн. залежно від військового звання і посади). Для військовослужбовців з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування 12 окладів (від 1848 – до 2940 грн.);

-         після звільнення і повернення додому управління соціального захисту також виплачує одноразову грошову допомогу у розмірі середньої заробітної плати, або у розмірі прожиткового мінімуму (для осіб, які до призову не працювали);

Улюбленим «аргументом» самих призовників за право не піти до війська – марно згаяні півтора роки. Але це не так, бо:

-         за строковиками, які офіційно працювали, зберігаються робоче місце та середній заробіток, тобто під час служби їхній роботодавець і далі буде виплачувати зарплатню;

-         окрім того, строкова військова служба зараховується до стажу роботи, що гарантує пенсійні накопичення;

-         під час служби надається 10-ти денна відпустка.

-         крім того, для осіб, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти спеціаліст або магістр строк служби – до 12 місяців.

До відома: строковики перших три місяці служби проводять у навчальних центрах Збройних Сил України, де проходять повний курс підготовки піхотинця. Його задача, здобувши базову підготовку, тримати себе у формі, дбати про ППД частини, підтримувати порядок на полігонах і бути надійною опорою професійним воїнам, які захищають Україну на Сході.

Строковик в жодному разі не потрапить в зону військового конфлікту.