01.10.2019

1 жовтня – початок призову до Збройних Сил України та інших військових формувань

З першого жовтня  юнаки призовного віку (чоловіки 20-27 років)  нашого району викликаються до районної призовної комісії. Ті, кого визнають придатним за станом здоров’я та морально-діловими якостями і не матиме відстрочки – будуть призвані на строкову службу.

Відповідно до закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» строк строкової служби – 18 місяців, а для осіб, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти спеціаліст або магістр, строк служби – до 12 місяців.

Призовники, які отримали повістку з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовий комісаріат), зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. Тобто, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Поважними причинами неявки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.

У разі неотримання повісток хлопці призовного віку, які не мають відстрочки чи права на звільнення від служби, мають самостійно прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення облікових даних та проходження медогляду. При цьому зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.

Передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, потрапити під відстрочку можуть:

- призовники, у яких є дитина віком до трьох років;

- чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину;

- громадяни, у яких є непрацездатні батьки (самотня мати/батько);

- студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій;

- призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї;

- священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі;

Повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:

- визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби;

- досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу);

- які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах;

- виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів;

- чоловіки, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові звання офіцерського (начальницького) складу;

- засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, зокрема зі звільненням від відбування покарання;

- призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.

І, звичайно, чоловіки призовного віку разом з їхніми батьками стурбовані приводу призову на строкову службу. Найчастіше приводом для страху стають міфи, яким на жаль, вірить наше суспільство. Найпоширенішими є кілька: солдати голі-босі-нещасні, змусять підписати контракт і відправлять в зону операції об’єднаних сил.

Найстрашнішим кошмаром батьків призовника є міф про голих-босих-голодних строковиків. Це неправда, бо сьогодні строковики перебувають на повному державному утриманні, розміщуються в казармах, забезпечуються новою якісною військовою формою одягу, щоденним триразовим гарячим харчуванням.

За останній час повністю змінилося і речове забезпечення військовослужбовців. Нині в армії запроваджено нові норми забезпечення і строки носіння військового обмундирування. Створено «бойовий єдиний комплект», до якого входять десятки найменувань предметів одягу та спорядження, розробляються нові елементи та типи військового одягу. Сучасного строковика вже не здивуєш різними типами берців (зимовими, літніми, демісезонними), якісною тканиною для польової форми одягу чи такими, ще донедавна, екзотичними речами, як то: термобізизна, трекінгові шкарпетки, бойові сорочки, польові панами, вітро-вологозахистні та флісові куртки, рюкзаки, розвантажувальні системи з кріпленнями «моллі» та багато іншого.

Хоч військовослужбовець строкової служби знаходиться на повному державному забезпеченні, йому до того ж виплачується щомісяця 154 - 245 грн. (залежно від звання та посади) на додаткові особисті потреби. Крім цього строковику гарантовані і інші виплати:

- військовослужбовці, які призиваються на строкову військову службу, отримують одноразову грошову допомогу в розмірі двох прожиткових мінімумів (наразі це 3872 грн.);

- при звільненні в запас їм також виплачується вихідна грошова допомога у розмірі 8-ми посадових окладів (від 1232 – до 1960 грн. залежно від військового звання і посади). Для військовослужбовців з числа дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування 12 окладів (від 1848 – до 2940 грн.);

- після звільнення і повернення додому управління соціального захисту також виплачує одноразову грошову допомогу у розмірі середньої заробітної плати, або у розмірі прожиткового мінімуму (для осіб, які до призову не працювали);

Улюбленим «аргументом» самих призовників за право не піти до війська – марно згаяні півтора роки. Але це не так, бо:

-                     за строковиками, які офіційно працювали, зберігаються робоче місце та середній заробіток, тобто під час служби їхній роботодавець і далі буде виплачувати зарплатню;

-                     окрім того, строкова військова служба зараховується до стажу роботи, що гарантує пенсійні накопичення;

-                     під час служби надається 10-ти денна відпустка без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

-                     строковики також мають право на безоплатний проїзд усіма видами транспорту загального користування міського, приміського та міжміського сполучення, за винятком таксі.

 

Строковик в жодному разі не потрапить в зону військового конфлікту.