ЗАСІДАННЯ РАДИ РЕГІОНАЛЬНОГО РОЗВИТКУ У РОЗДІЛЬНЯНСЬКОМУ РАЙОНІ

Нещодавно відбулося перше засідання Ради регіонального розвитку в Роздільнянському районі.  До її складу увійшли керівництво Роздільнянської  районної  державної адміністрації, районної  ради, голови постійних депутатських  комісій районної ради,  голови органів місцевого  самоврядування  та громадські діячі. На засіданні був присутній  виконуючий обов’язки начальника управління комунікацій та інформаційної політики Одеської обласної державної адміністрації Сергій Сенча.

Головними темами зібрання  стали питання проведення в районі ключових реформ, зокрема, децентралізації влади, медичної, освітньої, дорожньої реформ, створення умов  для економічного розвитку нашого  регіону.


Засідання Ради регіонального розвитку  відкрила її голова  Наталія Бараненко, яка зазначила: «Починаючи з 1991 року політики постійно говорили про необхідність децентралізації влади, але тільки Петро Порошенко, ставши Президентом України, у 2014 році наважився на проведення такої реформи.   І сьогодні  ми вже  можемо  говорити про безліч переваг, які громади вже відчули: в місті, селищі та селах  почали приводити до ладу дороги, будувати водогони, ремонтувати медичні та освітні заклади – все те, що десятиліттями перебувало у занепаді. Реформа децентралізації, яка проводиться Президентом України та Урядом дала поштовх до повноцінного розвитку громад, можливість поліпшити життя у кожному населеному пункті та у країні в цілому і дозволяє громадянам – усім – самостійно господарювати там, де вони живуть».

За чотири роки завдяки впровадженню реформи децентралізації влади власні доходи місцевих бюджетів зросли в кілька разів. Отримані в результаті децентралізації повноваження та ресурси надали органам місцевого самоврядування більше можливостей для розвитку територій, створення сучасної освітньої, медичної, транспортної, житлово-комунальної інфраструктури.

Вагомі здобутки продемонструвала і дорожня галузь, адже на ремонт доріг загального користування державного значення у 2018 році було спрямовано 71296,74тис. грн. З них:

-  кошти «митного експерименту» – 56000,00 тис. грн. – середній поточний ремонт Т-16-25 (ПП Кучурган - Лиманське);

-   державний бюджет – 14107,74 тис. грн. (11400,00 тис. грн. -  Т-16-18, 2326,0 тис. грн. - поточний дрібний ремонт автомобільних доріг місцевого значення)

-  обласний бюджет – 1000,00 тис. грн.;

-  місцеві бюджети – 189,00 тис. грн. (виготовлення проекту на середній поточний ремонт Т-16-18)

У 2018 році за рахунок місцевих бюджетів відремонтовано доріг комунальної власності на суму 11987,4 тис. грн., в тому числі за рахунок:

обласного бюджету -  на 3698,66 тис грн.,

міського бюджету -  на 5221,17 тис. грн.,

сільських бюджетів -  на 3093,7 тис грн.,

З 2015 року по 2018 рік за рахунок коштів місцевих бюджетів відремонтовано органами місцевого самоврядування комунальні дороги на загальну суму 24 917,6 тис. грн.

Реформа децентралізації дозволила органам  місцевого самоврядування вирішити проблеми водозабезпечення  та  зовнішнього освітлення населених пунктів.

За чотири роки  на  будівництво, ремонт систем водозабезпечення населених  пунктів   було  витрачено  14930,1 тис. грн (за 2018 рік  на  суму - 3560,41  тис. грн),  на зовнішнє освітлення - 8067,1 тис.грн. (за  2018 рік  -   2313,2 тис. грн.)

 

Відповідно до  закону України  «Про освіту» у новому 2018/2019 навчальному році всі перші класи шкіл України  перейшли на  новий Державний стандарт «Нова українська школа».

На  забезпечення  проведення  реформ  в освітній галузі  для придбання  сучасних меблів, дидактичних матеріалів, комп'ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів, ноутбуків, багатофункціональних пристроїв, ламінаторів з державного  бюджету виділено  1961,9 тис. грн  та  з  місцевих бюджетів  Роздільнянського району  852,0 тис. грн.

З метою здійснення комплексу організаційних та практичних заходів, направлених на усунення порушень вимог пожежної безпеки, запобігання пожежам в освітніх закладах району було вжито ряд заходів на  загальну суму 2486,0 тис. грн

2018 рік  став знаковим  для   оснащення  центральної  районної лікарні медичним  обладнанням, так на  придбання  лапарастійки  та  апарату штучної вентиляції легенів з районного бюджету було  виділено 3043,0 тис. грн. 

 За  зверненням  райдержадміністрації у листопаді поточного року  Урядом України   виділено з Державного бюджету 3600,0 тис. грн для придбання апарату УЗІ Роздільнянській ЦРЛ. Придбання  такого  обладнання дозволить  якісно проводити  діагностику  захворювань та  виявляти їх на  ранній стадії.  

З початку 2018 року розроблений план спроможної мережі надання первинної медичної допомоги, який включає в себе: 13 – амбулаторій сімейної медицини  та 11 пунктів здоров’я. Кількість амбулаторій сімейної  медицини  була збільшена  на 2  в с. Кам’янка та  с. Виноградар.

Завдяки  реформам,  що  проводяться  Президентом та Урядом України  з підвищенню  фінансової спроможності громад,  в  період  2015 - 2018 роки   на капітальні  ремонти сільських  будинків  культури, придбання   сценічного інвентарю  та  апаратури  з  місцевих бюджетів  витрачено  - 5616,48 тис. грн.

Співдоповідачами виступили й інші члени Ради регіонального розвитку. Зокрема: Яковлівський сільський голова Валентина Павличенко, зауважила, що сільський бюджет  громади  зріс з 53,8 тис грн у 2014 році до  4088 тис грн у 2018 році тобто в 76 разів.  Одержані в результаті децентралізації повноваження та ресурси надали більше можливостей для розвитку сільської ради, а саме,  здійснити  капітальний ремонт  соціального  комплексу, сільського будинку  культури,  оновити  матеріально – технічну базу ДНЗ  «Пролісок»,  провести  заходи  з благоустрою тощо.

         Валентина Станіславівна відзначила, що завдяки зростанню сільського бюджету вдалося приділити  увагу  сільській бібліотеці: відремонтувати приміщення,  створити сучасні та комфортні  умови  для  відвідувачів, кількість  яких  почала  стрімко зростати.   

         Також вона звернула увагу на те, що на території Яковлівки заплановано будівництво нової сучасної амбулаторії за рахунок державних коштів та співфінансування з сільського бюджету. Також орган місцевого самоврядування подбав про придбання житла для лікаря, розуміючи, наскільки це важливо для залучення молодих кваліфікованих фахівців.

         Голова районної державної адміністрації Наталія Бараненко підкреслила, що державна політика Президента України  Петра Порошенка спрямована на покращення первинної медичної  ланки. В Україні буде збудовано понад 513 сучасних амбулаторій.

 В Роздільнянському районі, окрім Яковлівки, будівництво амбулаторії заплановано ще на території Єгорівської та Кам᾽янської сільських рад.

         Наступним співдоповідачем виступила Степанівський сільський голова Світлана Щербакова, яка наголосила, що сільська рада відчула значні покращення з початком децентралізації, що дозволило  за рахунок  сільського бюджету вирішити питання водозабезпечення та освітлення населених пунктів, утримання доріг, будівництва дитячих майданчиків в кожному селі, капітального ремонту  дитячого садку та амбулаторії, благоустрою кладовищ розташованих на території сільської ради.

-                     Завдяки цій реформі ми не тільки маємо змогу ремонтувати та будувати, а й делегувати кошти до районного бюджету на вирішення нагальних потреб, а саме: ремонт освітніх закладів, виготовлення  проектно – кошторисної документації на поточний  ремонт автомобільних доріг району,  придбання  медичного обладнання для  лікарні  тощо. Загалом  у 2018 році  з  сільського бюджету було делеговано 1500,0 тис. грн до  районного бюджету. - наголосила Світлана Петрівна.

         Говорячи про перспективний розвиток Степанівської громади, вона відзначила, що він буде спрямований на її добробут і процвітання. В цьому плані, одним з проблематичних і актуальних для розв’язання питань є ремонт Новокраснянського мосту.

Співдоповідачем  також  виступив  Роздільнянський міський голова Валерій  Шовкалюк, який зазначив: «Коли лише стартувала реформа децентралізації, була певна недовіра щодо її реалізації, та  зараз я можу сказати, що це одна з найуспішніших реформ в нашій країні».

Валерій Олександрович звернув увагу, що завдяки  фінансові спроможності міської громади стало можливим звернути  увагу на благоустрій вулиць які знаходяться околиці міста.  Повністю закрито питання водопостачання мешканців  міста, яке є майже безперебійним. В місті мають вуличне освітлення  92 % вулиць  та 70% провулків.

Міський голова відзначив, що завдяки  Державній програмі придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, соціального житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа, в місті запрацювала програма з придбання житла для дітей-сиріт. На сьогодні п’ять  квартир придбано для цієї категорії наших громадян, а у 2017 році  за кошти держави було  придбано 1 дитячий будинок  сімейного типу  на  суму 1350,0 тис. грн  та соціального житла для дітей-сиріт – на суму 408,0 тис грн.

-   Наразі в місті постало питання  якості води, оскільки збільшується кількість сірководню і це впливає на запах води. Для вирішення цієї проблеми потрібна реконструкція системи водопостачання будівництва насосної станції ІІІ підйому в м. Роздільна. Також для громади нагальними є  будівництво дитячого садку на 280 місць та ремонт кінотеатру «Ювілейний», створення на  його базі культурного центру - зауважив міський голова.

         Усі співдоповідачі наголосили на тому, що  курс реформ обраний  Президентом України Петром Порошенко  підвищив  спроможність громади самостійно вирішувати питання свого розвитку дозволив якнайшвидше та якнайкраще впорядкувати її життя.

         Яким  чином децентралізація вплинула  на   розвиток освітньої  галузі району  розповіла присутнім   на  прикладі  Кам’янської загальноосвітньої школи  її директорка  Валентина  Петровська.

Завдяки  коштам,  які на  сьогодні  делегують органи  місцевого самоврядування на  утримання закладів  освіти  в них проводиться  ремонти приміщень,  оновлюється матеріально – технічна база, вживаються протипожежні заходи, проводиться благоустрій пришкільної території.   Як жителька села Кам’янка,  Валентина Миколаївна відзначила позитивні зміни у самому населеному пункті, зумовлені процесами децентралізації в країні. А саме:  ремонтування доріг на території сіл, будування водогонів, дитячого садочка, сільського клубу, спорудження міні-стадіону – все те, що десятиліттями потребувала громада, проте не було фінансових можливостей для реалізації.  «У 2018 році  майже 1600,0 тис. грн.  було спрямовано   на капітальний ремонт дитячого садку,  таких  можливостей  не було  за 27 років незалежності України» - зазначила директорка.

Органи місцевого самоврядування  можуть самостійно  визначати пріоритети фінансування  соціальних об’єктів. 

         Перспективний план розвитку Роздільнянського району на 2019-2021 роки, озвучив начальник управління розвитку та інвестицій РДА Ігор Романенко. 

Перспективний план   зачіпає різні сфери  життя району:

  1. Покращення стану автомобільних доріг.
  2. капітальний ремонт мосту  на  автомобільній дорозі загального користування місцевого значення С161927/Р-33/- Новокрасне.
  3. Покращення  якості  питної води (реконструкція системи водопостачання з будівництвом   станції ІІІ підйому води м. Роздільна)
  4. Реалізація проекту  підвищення потужності газових мереж  смт. Лиманське  Роздільнянського району.
  5. Реалізація державної програми нового будівництва, що фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості.
  6. Реконструкція колишнього  кінотеатру «Ювілейний».
  7. Розробка програми  збирання, збереження та   утилізація  твердих побутових відходів.
  8. Капітальний ремонт очисних каналізаційних споруд  м. Роздільна  та смт Лиманське.

 Крім того,  Ігор  Романенко  зазначив, що  Президент України   запевнив, що   проекти  з перспективного  плану розвитку можуть бути  реалізовані   за рахунок Державного фонду регіонального розвитку, міжнародних програм, субвенцій з держаного бюджету.

Від Одеської обласної державної адміністрації   виступив Сергій Сенча, який  зазначив: «Ми з вами повинні усвідомлювати, що ці реформи відбуваються у важкий для країни час, в умовах військової агресії з боку держави агресора. Тож маємо схилити голову перед подвигом наших захисників, завдяки яким ми можемо змінювати країну на краще».

 

 

         Підсумовуючи засідання, голова райдержадміністрації доручила напрацювати плани перспективного розвитку у всіх територіальних громадах на 2019-2021 роки. Процес їхнього формування має включати в себе консультації з громадськістю, бюджетними фахівцями та експертним середовищем. «Наш захід є частиною загальнодержавної стратегії, яку запровадив Президент України Петро Порошенко, активно підтримує голова Одеської обласної державної адміністрації Максим Степанов та має конкретну мету – оновити план розвитку нашої держави, області та району на найближчі роки. Спільне завдання і районної влади, і активу сіл, і мешканців населених пунктів —  разом визначити найважливіші проекти та знайти можливість реалізувати задумане», – підкреслила Наталія Вікторівна.