Районам і громадам недопустимо зволікати з передачею майна, - у Мінрегіоні тривають онлайн-наради з регіонами

Вже майже усі місцеві бюджети прийняті, і тепер стало очевидним, що у районних бюджетах немає грошей на утримання закладів культури, освіти, медицини та інших соціально важливих об’єктів. Саме тому районні ради мають бути зацікавлені у якнайшвидшій передачі цих закладів і установ на рівень громад, які з цього року отримали нові повноваження і фінансові можливості.

Про це сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода під час онлайн-наради з регіонами. Сьогодні такі наради проходять для Київської, Вінницької, Закарпатської та Львівської областей, де поки низький відсоток передачі майна громадам.  

«Розраховуємо, що процес передачі\приймання майна вдасться завершити по усій країні до кінця цього місяця. Закон, звісно, дозволяє передавати заклади і установи до 1 липня 2021 року. Але звідки у цей час їх фінансувати? Районні бюджети по Україні – від 50 тисяч грн. на рік, яких не вистачить навіть на фінансування діяльності районних рад. Тому райради мають розуміти відповідальність за функціонування закладів і за персонал, фінансувати які, у разі затягування процесу, доведеться з цих більш ніж скромних бюджетів», - сказав В’ячеслав Негода.  

За його словами, буває таке, що район передає юридичну особу і персонал, а майно намагається залишити, щоб здавати в оренду. В свою чергу, деякі громади хочуть перебирати майно, але не поспішають забирати колектив. «Так не має бути. Заклади передаються комплексно – з майном, персоналом, відповідними обов’язками. І ми спільно з облдержадміністраціями за цим стежитимемо. Я б рекомендував ОДА скористатися своїм правом офіційно звернутися як до районних рад, так і до громад щодо внесення на сесії питань про розмежування майна. Це дозволить мати офіційну позицію учасників процесу, від якого залежить доля соціальних закладів і їхніх працівників, і розуміння, хто має нести відповідальність у тій чи іншій спірній ситуації», - зазначив В’ячеслав Негода.  

Заступник Міністра нагадав, що, за законом, майно з району треба передавати в ту громаду, де воно знаходиться. Але районні ради інколи сумніваються - а якщо заклад обслуговує і сусідні громади, то що ж тоді? «Це вже інше питання, яке полягає у подальшому спільному фінансуванні громадами цих закладів. Такі домовленості громад - наступний крок після передачі майна від районних рад. Отже якщо не знаєте, як вчинити, робіть так, як говорить закон», - сказав В’ячеслав Негода.

На 21 січня онлайн-наради заплановані з Полтавською, Хмельницькою. Рівненською, Кіровоградською, Луганською та Донецькою областями.


Нагадуємо, експерти Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) підготували роз’яснення щодо передачі майна зі спільної комунальної власності.

Також експерти Офісу підтримки реформи з децентралізації при Мінрегіоні підготували відповіді на запитання щодо передачі об’єктів цивільних прав зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району у власність територіальної громади, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України.

Крім того, ТУТ можна завантажити "Практичний посібник з питань реорганізації органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств" від Асоціації міст України.