Децентралізація в Україні здійснила вагомий поступ і стала незворотною, - міжнародні партнери реформи

Міжнародні партнери децентралізації констатують, що попри виклики 2020 року, децентралізація в Україні здійснила вагомий поступ і стала незворотною.


В Києві відбулося засідання секторальної робочої групи «Децентралізація та регіональний розвиток» (Блок: Децентралізація) під головуванням Сесілії Круни, керівниці напряму міжнародного співробітництва Посольства Швеції, співголови Секторальної робочої групи та В’ячеслава Негоди, заступника Міністра розвитку громад та територій України.

«Ми раді визнати, що, незважаючи на пандемію COVID та її кардинальні наслідки для соціально-економічної ситуації, триваючий військовий конфлікт, неспокійне політичне середовище, місцеві вибори в жовтні тощо, у 2020 році децентралізація добре просунулася і набрала обертів, і зміни вже є незворотними. Завершення адміністративно-територіальної реформи, зі створенням 1469 громад та 136 районів, є головним досягненням та важливою віхою», - зазначила Сесілія Круна.

За її словами, цього неможливо було б зробити без партнерства та тісної координації усіх гілок уряду, парламенту та громадянського суспільства.

«Міністерство розвитку громад та територій і парламентський комітет з питань місцевого самоврядування провели значну роботу з популяризації реформи та забезпечення можливих її досягнень. Ми із задоволенням спостерігали, що голосування за закони про децентралізацію зуміло об’єднати різні політичні партії, що свідчить про те, що інтереси та добробут громад залишаються головними на порядку денному. Недавнє голосування щодо підтримання 13,4% акцизного податку для місцевих бюджетів є обнадійливим прикладом чіткого наміру просунути децентралізацію вперед», - сказала співголова секторальної робочої групи.

 

Вячеслав Негода подякував за високу оцінку результатів реформи, наголосивши, що це спільні досягнення  всіх учасників реформи, зокрема і Ради донорів.

«Ми перші ініціювали і створили Раду донорів при центральному органі виконавчої влади, ми спільно визначали завдання, спільно розробляли операційні плани і координували нашу роботу, і, врешті, отримали той результат, який маємо сьогодні. Децентралізація в Україні - це продукт не лише національний, а й європейський, ми створили його за підтримки Європейського Союзу, Ради Європи, багатьох європейських країн», - сказав В’ячеслав Негода, наголосивши, що попереду ще великий обсяг роботи.

Він акцентував увагу підготовці проекту закону про місцеве самоврядування, щодо якого зараз тривають консультації з асоціаціями органів місцевого самоврядування, експертами, народними депутатами. Також нагадав, що в парламенті - на розгляді законопроект про місцеві державні адміністрації. А найближчим часом Уряд планує розглянути та направити до парламенту законопроект про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою.

 

Міжнародні партнери наголосили на необхідності забезпечення фінансових гарантій для місцевого самоврядування та незмінності бюджетних правил.

«Посол Матті Маасікас наголошує, що реформа повинна бути повністю інтегрована і закріплена в Конституції України. Поряд із законодавчою роботою, треба забезпечити фінансову стабільність для громад, запровадити середньострокове бюджетне планування і розбудову спроможності громад», - зазначив Ксав’є Камю, керівник відділу програм допомоги «Належне врядування та верховенство права» Представництва ЄС в Україні.

 

«Ми побачили наскільки складно рухався бюджнетний процес для всіх залучених сторін і яким він був виснажливим.  Громадам потрібен горизонт планування. Маємо їм допомогти з передбачуваністю того, що вони матимуть в плані ресурсів», - сказала Ніколь Рудер, Директор Швейцарського бюро співробітництва.

 

У відповідь, В’ячеслав Негода зазначив, що відповідні проектні законодавчі норми підготовлені і висловив сподівання на їх підтримку всіма учасниками реформи.

«В проекті закону про місцеве самоврядування ми заклали норму і вважаємо, що це одна із головних законодавчих норм, яка регламентує, що посеред року громади не можуть наділятися додатковими повноваженнями без забезпечення цих повноважень ресурсами. Також заклали норму, яка дасть змогу громадам мати горизонт планування щонайменше на три роки. Це ж ми хочемо закріпити в Конституції, і тим самим  забезпечити незворотність цих норм».

На завершення зібрання, Шведська Сторона офіційно передала співголовування у Секторальній робочій групі «Децентралізація та регіональний розвиток» Канадській Стороні.