Меморіалізація одного з місць Української революції 1917-1921 років на території сучасної Роздільнянщини

З метою меморіалізації одного з місць Української революції 1917-1921 років на території сучасної Роздільнянщини, 19 червня встановлена меморіальна дошка біля будівлі колишньої чергової машиністів на території КНП СВТГ Роздільнянського району «Роздільнянській районний центр первинної медико-санітарної допомоги».


В рамках реалізації Всеукраїнського проекту «Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років» членом  районної робочої групи Артемом Просянюком проведена дослідницька та пошукова робота в результаті якої була віднайдена історична інформація про одне з місць пам’яті Української революції на території сучасної Роздільнянщини. Так, згідно перегляду архівних статей у газеті «Одесский листок» за червень 1918 р. стало відомо про вибух на залізничній станції Роздільна, який відбувся о 16 годині 19 червня 1918 року. Вибух був спричинений пожежою на складі, у якому були розташовані 5 залізничних вагонів зі снарядами. Внаслідок вибуху постраждало 30 людей: загинуло – 3, важко поранено – 11 залізничних службовців та 2 солдатів-мадяр, решта – легкопоранені. Абсолютно була зіпсована залізниця в сторону Тирасполя. Сильно постраждало приміщення чергових машиністів. Вибиті всі шибки в станційному і житлових будівлях. Передбачалося, що причина вибуху – нещасна випадковість. Але варто зауважити, що серед жителів ст. Роздільна, в останні дні перед трагічною подією, активно ходили чутки про можливий вибух артилерійських складів. Представники влади не виключали навмисного підпалу. Вночі 20 червня були проведені обшуки серед населення ст. Роздільна. Після чого було заарештовано кілька осіб.


У відкритті меморіальної дошки взяли участь голова райдержадміністрації Наталія Бараненко, головний спеціаліст управління культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Федір Стоянов та в.о. начальника Оборотного ДЕПО станції Роздільна Юрій Кукса.


У своєму виступі голова Роздільнянської райдержадміністрації Наталія Бараненко привітала з історичною подією нашого міста та подякувала всім причетним за активізацію дослідницької та популяризаторської роботи в районі для відновлення і збереження національної пам’яті про події Української революції.