17.03.2017

Правила розміщення вигрібної ями

На жаль, не всі приватні будинки, мають вихід до міських комунікацій. У деяких районах досі відсутня мережа центральної каналізації. Саме тому багато власників змушені вирішувати це питання самостійно. Виходом з такої ситуації є самостійне оснащення ділянки вигрібною ямою, відстійником або септиком. У разі порушення пунктів санітарних норм при проектуванні та будівництві вигрібної ями експлуатація її потім може привести до безлічі проблем і чималих штрафів. Саме питання правильного розміщення та облаштування вигрібних ям стало актуальним для клієнтів Роздільнянського МЦ з приходом теплої пори року.

Порядок розміщення вигрібних ям встановлено Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України 17 березня 2011 року N 145 (далі – Норми) та Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень ДБН 360-92**, затверджені наказом Держкоммістобудування від 17 квітня 1992 р. N 44 (далі ДБН 360-92**).

Так, вигрібна яма (вигріб) – це інженерна споруда у вигляді поглиблення в землі, виконана з водотривкого матеріалу, призначена для збирання та зберігання рідких відходів, наземна частина якої обладнана щільно прилягаючою кришкою та решіткою для відокремлення твердих відходів.

Роботи з влаштування вигрібної ями починаються з вибору місця її розміщення. Вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. Місце розміщення вигребу на присадибній ділянці та відстань від нього до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства. В умовах нецентралізованого водопостачання вигреби на території присадибної ділянки повинні бути віддалені від індивідуальних колодязів і каптажів джерел на відстань не менше 20 м, відстань від вигребів до громадських колодязів і каптажів джерел повинна бути не менше 50 м. При цьому слід враховувати напрямок схилу ділянки.

Вигріб повинен бути водонепроникним та мати щільно прилягаючу кришку. Об'єм вигребу розраховується виходячи з чисельності населення, що ним користується. Вигреби необхідно очищати у міру їх заповнення. Перевезення рідких відходів з вигребів та розміщення їх на території приватних володінь, а також використання їх як добрива в сільському господарстві забороняється.

При влаштуванні ями необхідно передбачити вільний доступ до неї асенізаційної машини. Яма повинна перебувати на глибині не більше 3 м, оскільки спеціальний шланг, який використовують асенізатори, не дістане до дна і не зможе провести очищення від продуктів життєдіяльності.

У разі використання залізобетонних або азбестоцементних труб при прокладанні водопроводу відстань між ним і вигрібною ямою повинно бути не менше 5 метрів. Якщо водопровід прокладений з використанням чавунних труб діаметром менше 200 мм, відстань до вигрібної ями може бути значно менше - 1,5 метра, якщо ж діаметр чавунних труб перевищує 200 мм, відстань від водопроводу до вигрібної ями повинна становити не менше 3 метрів.

Газові труби рекомендується розташовувати на відстані не менше 5 метрів від вигрібної ями

Зауважте! Для того, щоб побудувати вигрібну яму, необхідно отримати дозвіл. Для цього потрібно звернутися із заявою (зверненням) до органів місцевого самоврядування. Потім, після отримання дозволу, Вам потрібно погодити влаштування вигрібної ями з санепідемстанцією та виготовити проектну документацію на влаштування вигрібної ями.

За більш детальною інформацією звертайтеся до Роздільнянського місцевого центру з надання вторинної правової допомоги за адресою: м. Роздільна, вул. Незалежності (Свердлова), 2. Тел.: (04853) 5-04-43, 5-03-66. E-mail: rozdilna.odesa@legalaid.gov.ua.