29.10.2015

Круглий стіл щодо організації роботи з надання статусу постраждалим від торгівлі людьми

27.10.2015 року у приміщені Роздільнянської районної державної адміністрації за участю представників Департаменту сімейної, гендерною політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України,  громадської організації «Віра, Надія, Любов»  відбувся «Круглий стіл» на тему «Реалізація державною політики у сфері протидії торгівлі людьми в Одеській області» в якому прийняли участь спеціалісти Роздільнянського районного центру соціальних, служб для сім’ї, дітей та молоді, управління соціального захисту населення, служби у справах дітей райдержадміністрації, відділу сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації, районного Центру Зайнятості.


Учасники «Круглого столу» обговорювали  питання щодо реалізації державної політики у сфері протидії торгівлі людьми, надання особам, які є постраждалими від торгівлі людьми необхідних соціальних послуг. Були обговорені практичні випадки взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми та надання допомоги постраждалим, які отримали офіційний статус.


          322 випадки продажу людей у рабство виявили торік українські правоохоронці. Таку офіційну статистику наводить Міністерство внутрішніх справ України. А за останні 18 років жертвами торгівлі людьми стали 100 тисяч українців. Причому йдеться не лише про жінок, з яких роблять повій, а й про чоловіків, котрих використовують для трудової експлуатації. Яким є механізм такого бізнесу в Україні? Хто потрапляє у тенета работоргівців?

За офіційною статистикою МВС України, торік правоохоронці припинили діяльність 18 організованих злочинних угруповань, які займалися торгівлею людьми.

Один із основних пунктів торгівлі людьми в Україні – Одеса


Улюблений напрям для бізнесменів, які продають людей у рабство, Одеса-Стамбул. При цьому є певні тарифи. Наприклад, ціна жінки на підпільному ринку – до півтори тисячі доларів, зазначають джерела у місцевих правоохоронців. Вони переконують, що не сидять, склавши руки: за статтею 149 Кримінального кодексу «торгівля людьми» на Одещині порушили понад півсотні карних справ.
І хоча за останні два роки офіційна статистика свідчить, що кількість потерпілих від торгівлі людьми скоротилася удвічі, ситуація залишається загрозливою.
   Як повідомила громадська організація «Віра. Надія. Любов», нині ведеться робота, спрямована на повернення додому більше 60 мешканців Одещини. Вони стали жертвами торгівлі людьми у Туреччині та Росії. Потерпілими є переважно жінки похилого віку, молоді жінки з малозабезпечених сімей, сироти, такі що зловживають спиртними напоями. Їм пропонують роботу у сільському господарстві, вивозять за межі України і примушують займатись жебрацтвом.
«Нинішня економічна криза, яка поглинула Україну, може стрімко змінити статистику кількості постраждалих від торгівлі людьми у бік зростання. На жаль, в Одесі вже не працює реінтеграційний центр для потерпілих від торгівлі людьми, але ми продовжуємо роботу, спрямовану на соціальний супровід цієї категорії людей. Всім, хто цього потребує, надається юридична та психологічна допомога, медичне обслуговування.
Вона ж наголосила на необхідності проведення роз’яснювальної роботи серед мешканців регіону. Нині на неї не вистачає коштів. Допомагають різноманітні міжнародні організації. Приміром, за підтримки Британської Ради, ОБСЄ, Міжнародної організації з міграції в Одесі була проведена серія тренінгів для прикордонних служб, працівників міліції, суддів, державних службовців, які працюють з цією проблематикою.


  Потенційні жертви 


     Загальну картину, скільки українців потрапляють у трудове рабство протягом року, з’ясувати складно. Адже такі люди їдуть працювати за кордон нелегально, зазначає координатор Національної гарячої лінії з питань запобігання торгівлі людьми Ірина Огороднійчук. За її ловами, найчастіше рабами стають жінки, хоча чверть потерпілих - чоловіки, котрих використовують як дешеву робочу силу. «Відповідно до нашої статистики найчастіше поповнюють резерви работоргівців мешканці Донецької, Луганської, Харківської, Миколаївської та найбільше Київської областей. Найчастіше виїздять за кордон з метою працевлаштування і, як правило, нелегально. Для чоловіків – будівництво, сільське господарство. Для жінок - готельно-ресторанний бізнес, сільське господарство».
    Довірливі люди, як правило, самі потрапляють на гачок нечесних роботодавців, оскільки вірять їм на слово і не вивчають умови контракту.  Наприклалад історія однієї з жертв работоргівлі. «Українка знайшла оголошення в газеті про роботу в одній із західноєвропейських країн доглядальницею за жінкою, яка не може пересуватися. Однак насправді ж вона повинна була, окрім основної роботи, бути хатньою робітницею та доглядальницею за дітьми за значно меншу зарплатню. Господар не платив їй декілька місяців, періодично бив, ґвалтував. Лише звернувшись за допомогою до дружини господаря, жінка змогла повернутися додому».

Щоб не стати рабом!


Щоб не потрапити на «гачок» до торгівців радимо: «Перед тим, як їхати за кордон, потрібно взяти з собою номери телефонів неурядових організацій, які допомагають мігрантам у випадку якихось негараздів та номери телефонів Посольства України у тій країні, до якої Ви їдете».
Те, що потенційними жертвами работоргівців є малоосвічені молоді люди з провінції, говорять експерти з питань запобігання торгівлі людьми. Щоб не потрапити у тенета новітніх рабовласників, вони радять залишати копії паспорту своїм рідним, ще одну мати при собі. Крім цього обов'язково має бути оформлена робоча віза. Підписувати трудову угоду людина має на зрозумілій їй мові у двох примірниках.

   Якщо члени Вашої сім’ї  є постраждалими від торгівлі людьми їм необхідно звернутися за допомогою до Роздільнянського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою м. Роздільна, вул.. Леніна, 27, Будинок побуту «Перлина, 3 поверх – 9 кабінет, або за телефоном 5-03-81, де можна отримати соціальні послуги та поради, психологічну підтримку. Всі послуги надаються безкоштовно та конфіденціально.